10 najlepszych narzędzi do przyspieszenia strony internetowej

W obecnych czasach, kiedy rozwój technologii stale przyspiesza, odpowiednia selekcja informacji jest zadaniem wyjątkowo trudnym

Użytkownik bywa przytłoczony “bombardującymi” go z każdej strony informacjami – najbardziej prawdopodobnym jest więc, że w tym internetowym chaosie ograniczy swoje zainteresowanie do jednej, konkretnej domeny i zapamięta to, co zobaczy jako pierwsze.

Co wpływa na popularność witryny?

Aby ustalić, która strona internetowa wyświetli się najwyżej w rankingu Google, stosuje się wiele wskaźników odpowiedniego pozycjonowania. Te najbardziej wartościowe, to wskaźniki SEO, a szczególnie prędkość ładowania witryny. Google, aby stworzyć dogodne warunki dla swoich użytkowników, zwraca sporo uwagi na ich opinie – także w przypadku technologii mobilnych. Dla witryn przeznaczonych na urządzenia przenośne, prędkość ładowania ma kluczowe znaczenie (zaraz oprócz responsywności).

Dla właściciela strony jest więc bardzo istotne czy jego strona odpowiada założeniom prędkości ładowania treści w witrynach. Nawet jeśli treść jest najlepszej jakości, a produkt jest dużo lepszy niż konkurencji, to zbyt długi czas ładowania domeny wpływa na obniżenie pozycji w wyszukiwarce Google – a to przekłada się na zmniejszenie ruchu na stronie i zmniejszeniu grona potencjalnych klientów.

Aby sprawdzić, jak w wynikach wyszukiwania po konkretnej frazie plasuje się dana strona internetowa, używane są specjalne narzędzia. W tym artykule przedstawiamy ranking 10 najlepszych narzędzi do mierzenia szybkości strony internetowej.

1. Google PageSpeed Insights

Jest to darmowe narzędzie zaproponowane przez Google, które dokładnie analizuje stronę pod względem pojawiania się błędów spowalniających jej działanie. Skan dopełnia również wskazówkami oraz sugestiami, w jaki sposób prędkość ładowania może zostać poprawiona. Jest to opcja niezbędna dla wszystkich firm, które optymalizują stronę pod kątem Google, a niekoniecznie jego użytkowników.

Jak używać tego narzędzia?

– Po odwiedzeniu strony Google PageSpeed Insights, należy wpisać adres swojej witryny.

– Kliknięcie “Analyze” rozpocznie proces skanowania.

– Po ok. minucie, Google wyświetli listę błędów spowalniających witrynę. Ze względu na konieczność naprawy, są one podzielone na kategorie.
– Oprócz sekcji dotyczącej dotyczącej prędkości witryny, w skanie znajduje się także sekcja dotycząca UX oraz lista błędów, które utrudniają korzystanie z danej strony i wpływają na obniżenie komfortu użytkownika.

– Opcja “Jak naprawić?” pomoże w rozpoczęciu stosowania się do zaleceń.

Od listopada 2018 roku, Google opiera pomiary na open-source’owym Lighthouse. Dzięki temu, oprócz wyników optymalizacji dla komputerów, pojawiły się także takie dotyczące urządzeń mobilnych – zgodnie z obecnymi trendami i przewagą urządzeń przenośnych w codziennym życiu użytkowników, wyświetlają się jako pierwsze. Poza danymi “laboratoryjnymi”, Google PageSpeed wyświetla również dane rzeczywiste – pomiary realizowane podczas wizyt prawdziwych użytkowników, notujące ich ruchy na stronie.

2. Google Mobile Speed Test

Bardziej skoncentrowaną na urządzeniach mobilnych wersją Google PageSpeed Insights, jest Google Mobile Speed Test. Stosowana jest tam ocena w systemie zero-jedynkowym – urządzenie to analizuje, czy dana strona jest zoptymalizowana pod urządzenia przenośne, czy nie. Wyświetla także listę błędów, które powinny zostać jak najszybciej naprawione.

3. Yahoo’s YSlow

Strona Yahoo YSlow wykorzystuje narzędzia oceny i klasyfikacji wydajności, stosując składniki strony jako bazowe informacje. Aby bardziej zwizualizować wyniki, przedstawia je za pomocą wykresów i grafik.

Jak używać YSlow?

– Wybrać odpowiednią przeglądarkę i pobrać rozszerzenie YSlow. Jest to narzędzie ogólnodostępne, można więc używać go za pomocą wielu platform i nośników.
– Po instalacji, powinna pojawić się ikona narzędzia pod paskiem adresu w przeglądarce.
– Po kliknięciu ikony, należy upewnić się, czy nasza strona jest otwarta w poprzednim oknie i następnie kliknąć “Run test”.

Tak jak w poprzednich programach, wyświetlone zostaną kategorie błędów z klasyfikacją wg. trudności naprawienia.
– Kliknięcie na konkretny błąd, wyświetli przyczynę i sugestię jego rozwiązania.
– Wynik dopełniają wizualne statystyki.

https://dev29.invette.dev/blog/ranking-platform-sprzedazowych-2019/

4. Web.dev

Kolejnym narzędziem Google jest Web.dev. Program ten, podobnie jak wymienione wcześniej narzędzia, bazuje na Lighthouse, ale udostępnia bardziej szczegółową listę zaleceń optymalizacji. Brak podziału na komputery i urządzenia przenośne, rekompensuje podział na grupy ze względu na:

– wydajność,
– dostępność,
– najlepsze praktyki,
– SEO.

5. WebPageTest

Jest to najbardziej rozbudowane narzędzie – przynajmniej w porównaniu do poprzedników. WebPageTest udostępnia użytkownikom wiele opcji, które po podaniu URL pozwalają wyświetlić zarówno szybkie wyniki lub też nieco bardziej szczegółowe dane. Minusem jest długość procesu – program dokonuje bowiem trzykrotnego sprawdzenia, a następnie uśrednia wyniki. Wśród wyświetlanych danych można znaleźć m.in lokalizacje serwera testowego, czy też wybór przeglądarki.

6. GTMetrix

GTMetrix w krótkim czasie stało się jednym z najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych narzędzi do testowania prędkości, przede wszystkim ze względu na przyjazny użytkownikowi interfejs. Łączy on bazę Google i YSlow i wyświetla wiarygodne wyniki. Co przydatne dla sprawdzającego, istnieje możliwość darmowego eksportu raportu do PDF.

Jak korzystać GTMetrix?

– Strona główna GTMetrix umożliwia wpisanie adresu witryny.
– Po kliknięciu “Analyze” wyświetli się dokładny raport (wraz z wzmianką o czasie wygenerowania, testem przeglądarki i serwera oraz listę wskazówek jak “przyspieszyć” swoją witrynę).

– Niżej powinny znajdować się również rekomendacje i rozwiązania dot. błędów i problemów, wraz z adresem URL, który dany problem wywołuje. Dzięki temu zlokalizowanie go i wyeliminowanie, mające na celu przyspieszenie ładowania strony jest zadaniem o wiele mniej czasochłonnym. Dane zostały zgromadzone przez YSlow.

7. KeyCDN Speed Test

KeyCDN Speed Test jest bardzo podstawowym narzędziem pomiaru. Wyświetla wszystkie potrzebne informacje, natomiast wyróżnia się dużą opcją wyboru lokalizacji pomiarowych, wykorzystujących globalną sieć KeyCDN.

8. Pingdom Website Speed Test

Test Pingdom jest często wykorzystywany przez użytkowników ze względu na renomę, jaką się cieszy. Oprócz funkcji sprawdzenia prędkości ładowania strony, udostępnia możliwość wyświetlania (wraz z opcją zapisania do pliku) wszystkich informacji z serwera strony internetowej wczytanych podczas zapytania. Tak samo jak poprzednicy, wyświetla szczegółową listę rozwiązań potrzebnych do wyeliminowania konkretnych problemów. Pingdom udostępnia także 7 lokalizacji i wyróżnia się wysoką estetyką prezentowanych planów optymalizacji. Co więcej, klasyfikuje dane odnoszące się do odpowiedzi serwera, całościowego czasu ładowania plików oraz rozmiarów skryptów zapisanych podczas skanowania. Program umożliwia także wykrycie niepotrzebnych plików, wraz z zaleceniami dotyczącymi możliwości ich odpowiedniego usunięcia.

9. DotCom Monitor

DotCom Monitor wyróżnia szybkość i różnorodność lokalizacji (aż 23 na całym świecie!) dokonywanego testu strony internetowej. Dostarcza kompleksowe raporty dotyczące prędkości witryn ze szczegółami, które nie występują w innych narzędziach, wskazując najszybsze i najwolniejsze elementy danej domeny. Dodatkowo uzupełnia raporty o informacje na temat plików CSS, HTML oraz Java Script, a także o rozmiarze strony.

10. Page Scoring

Ostatnim narzędziem na naszej liście jest Page Scoring – stosunkowo łatwe w obsłudze narzędzie. Daje proste i klarowne wyniki w bardzo krótkim czasie. Tak jak inne programy, Page Scoring skanuje wszystkie elementy strony i wyświetla wszystkie pliki i informacje, które ładują się po otwarciu strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *