Pozycjonowanie stron internetowych staje się coraz bardziej popularne wśród polskich przedsiębiorców
Co więcej, przeznaczane są na ten cel coraz większe nakłady pieniężne. Podczas pozycjonowania skupiamy się głównie na optymalizacji kodu strony, tworzymy unikalne treści, eliminujemy błędy znajdujące się na stronie. Nie zapominajmy natomiast o możliwości, jaką daje nam Google Grafika.
Na pewno często zdarzyło Ci się poszukiwać informacji na jakiś temat właśnie przez Google Grafika – szukałeś nowych butów, fryzury, przepisu na obiad. Dzięki prawidłowej optymalizacji grafik znajdujących się na stronie internetowej będziesz w stanie zwiększyć ruch na swojej stronie.
Czym jest Google Grafika?
Google Grafika (ang. Google Images) jest to internetowa wyszukiwarka grafiki. Została uruchomiona w 2001 roku. Pozwala na wyszukiwanie plików graficznych, które zamieszczone są na stronach internetowych. Specjalne Googleboty odszukują grafiki ze stron internetowych, a następnie kategoryzują się pod określone frazy kluczowe.
Następnie miniaturki tych zdjęć wysyłane są na serwery Google. Grafiki są zaczytywane z serwerów, a następnie wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Znajdują się przy nich także linki do stron, z których pochodzą, dzięki temu łatwo możemy trafić na oryginalne zdjęcie.
Jak Google Grafika może generować ruch na stronie?
Tak jak wcześniej wspomniałem, na pewno wyszukiwałeś już informacje na jakiś temat poprzez wyszukiwarkę Google Grafika. Na przykład, żeby pokazać fryzjerowi jaka fryzura Cię interesuje. Wpiszesz wówczas zapytanie – „modne fryzury damskie 2020”.
Istnieje szansa, że klikniesz w zdjęcie fryzury, która Ci się podoba i przejdziesz na stronę, z jakiej zdjęcie pochodzi. Właśnie wygenerowałeś ruch na stronie. Być może zaczniesz ją przeglądać i stwierdzisz, że chcesz się udać do tego fryzjera, bo przecież potrafi stworzyć dokładnie taką fryzurę, jaka Ci się podoba.
Taką sytuację można przyrównać do wielu innych biznesów – czy to usługowych, czy handlowych. Wszędzie tam, gdzie ktoś poszukuje danego produktu biorąc pod uwagę względy wizualne, tam powinieneś zadbać o odpowiednią optymalizację obrazków.
Jednak nie wszędzie pozycjonowanie grafik pozwoli na zwiększenie ruchu. Istnieją branże, gdzie ruch nie będzie generowany, pomimo wysokich pozycji. Mogą to być branże raczej niszowe, lub takie, które nie oferują fizycznych wyrobów – na przykład szkolenia.
Powyżej możesz zobaczyć porównanie dwóch stron internetowych o podobnym ruchu. Pierwsza strona jest to sklep internetowy. Natomiast druga strona oferuje szkolenia. Jak widać różnica w ilości wyszukiwani jest kolosalna.
Czynniki wpływające na pozycjonowanie obrazków
Aby zwiększyć ruch na stronie dzięki Google Grafika, musisz zadbać o szereg aspektów, które mogą wpłynąć na zwiększenie Twojej szansy na pojawienie się w wynikach wyszukiwania. Google tak naprawdę nie podaje jasnych wskazówek na co należy zwrócić uwagę podczas pozycjonowania grafik. Poniższe wskazówki pochodzą z prowadzonych testów i wynikają z prób i błędów.
Skrócenie czasu ładowania się strony internetowej
Jest to aspekt, o który należy zadbać nie tylko przy pozycjonowaniu grafik. Jest to bardzo ważny czynnik rankingowy przy pozycjonowaniu samych stron internetowych. Zadbaj o to, aby Twoja strona wczytywała się jak najszybciej zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Więcej na ten temat w naszych wpisach tutaj i tutaj.
Opis alternatywny (parametr ALT)
Czym jest parametr ALT? Jest to alternatywny opis obrazka znajdującego się na stronie internetowej. Służy on do opisania tego, co znajduje się na obrazku. Pokazuje się on wtedy, kiedy z jakichś względów nie uda się załadować grafiki. Stanowi także pomoc dla osób niewidomych, ponieważ jest odczytywany przez specjalne programy, które pomagają w odczytywaniu stron internetowych dla osób, które mają problemy ze wzrokiem.
W tekście atrybutu ALT możemy zawrzeć pozycjonowane frazy kluczowe. Dzięki temu, damy też znać wyszukiwarce, co znajduje się na zdjęciu i zaistnieje większa szansa na to, że zdjęcie wyświetli się w wynikach wyszukiwania Google Grafika.
Nazwa pliku
Pamiętaj, aby odpowiednio nazwać plik ze zdjęciem. Jeśli na przykład dodajesz zdjęcie zawierające Twój produkt, jakim są szare męskie spodnie dresowe Marki XYZ, możesz nazwać plik szare-meskie-spodnie-dresowe-XYZ.jpg.
Ważne jest to, aby w nazwie pliku znajdowało się słowo kluczowe, na jakie grafika ma się wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Jako spacji używaj myślnika zamiast podkreślenia. W ten sposób Googlebot będzie w stanie odróżnić od siebie słowa. Nie używaj także polskich znaków w nazwach plików.
Rozmiar zdjęcia
To jest dość ważna kwestia. Musisz odpowiednio wyważyć proporcje pomiędzy rozmiarem zdjęcia, a jego wagą. Wyszukiwarka będzie chciała pokazać w wynikach jak najlepsze zdjęcie, dlatego grafika powinna mieć odpowiednio wysoką rozdzielczość. Natomiast jak wiemy, im większa rozdzielczość zdjęcia, tym jego waga również będzie większa. Zadbaj o to, aby zdjęcia były odpowiednio skompresowane. Staraj się nie przekraczać granicy 150KB na jedno zdjęcie.
Format zdjęcia
Jak wiadomo, najpopularniejszym formatem zapisu zdjęć jest .jpg (.jpeg). Tego formatu wykorzystuj do zdjęć. Dodatkowo wykorzystuj rozszerzenie .png. Sprawdza się ono przy różnego rodzaju ilustracjach, grafikach, logotypach, diagramach itp. Zapoznaj się także z rozszerzeniem .webp, które zyskuje na popularności.
Treść związana z pozycjonowaną grafiką
W jaki sposób możemy zwiększyć prawdopodobieństwo wyświetlenia naszej grafiki w wynikach wyszukiwania Google Images? Zadbajmy o jak najlepszą treść skupiającą się wokół grafiki. Analogicznie jak tworzymy treści pod pozycjonowane frazy kluczowe, tak również możemy wykorzystać tę treść do wypozycjonowania naszej grafiki.
Wróćmy do przykładu szarych spodni dresowych firmy XYZ. Na stronie, na której znajduje się grafika (w tym przypadku prawdopodobnie strona produktowa) musimy zamieścić tekst, który będzie zoptymalizowany pod frazy związane z naszą grafiką. Musimy zoptymalizować nagłówki H1, H2, H3, nasycić tekst frazami kluczowymi, wykorzystać pogrubienia itp.
Atrybut TITLE
Przez część osób uważany za czynnik, który nie wpływa na pozycjonowanie grafik, natomiast warto go także wypełnić frazą kluczową podobną (ale nie taką samą) jak atrybut ALT. Dodanie atrybutu TITLE powoduje to, że po najechaniu kursorem na grafikę, wyświetli się dymek z treścią owego atrybutu.
Mapa zdjęć
Tak jak tworzysz mapę strony (plik sitemap.xml), tak samo powinieneś stworzyć mapę dla grafik, które znajdują się na stronie. W takiej mapie powinny się znaleźć wszystkie adresy URL zdjęć, które umieszczone są w Twojej witrynie. Taki zabieg w znacznym stopniu ułatwi robotom odnajdowanie wszystkich zdjęć i ich indeksację.
Dane strukturalne
Dodanie danych strukturalnych pozwoli także na zwiększenie Twoich szans na wyświetlenie grafiki w wynikach wyszukiwania. Dzięki danym strukturalnym wyświetlisz większą ilość informacji na przykład o oferowanym produkcie.
Jak widzisz, istnieje wiele aspektów, o które należy zadbać chcąc pozycjonować grafiki na stronie internetowej. Zadbaj o nie wszystkie, a zwiększysz swoje szanse na wzrost ruchu na stronie.
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.
Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?
作為時尚界的經典品牌,Celine 在高端手袋與配飾領域中占有重要地位。celine哪裡買最便宜
當談到運動鞋領域的經典款式時,Nike 阿甘鞋無疑是永恒的時尚代表之壹。 nike cortez推薦
Aape:潮流與青春碰撞 bape
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.