Jak tworzyć poprawne meta description?

Szeroki zasięg strony i zajmowanie dobrych pozycji w wynikach wyszukiwania zapewnia prawidłowa optymalizacja witryny

Są jednak czynniki, które nie są najważniejsze według Google, ale mają istotny wpływ na ilość kliknięć użytkowników w naszą stronę. Jednym z nich jest odpowiednie meta description.

Meta tagi – czym są?

Meta description to jeden z meta tagów, będący fragmentem kodu strony internetowej. Meta tagi nie zawierają się w treści zamieszczonej na stronie, ale decydują o jej formie oraz dostarczają informacji o zawartości danej podstrony – co może nie być przydatne dla użytkownika, ale już na pewno będzie dla robota wyszukiwarki. Meta tagi znaleźć można na przykład w sekcji strony.

Natomiast tag meta description zobaczyć możemy w wyszukiwaniach Google i jest to kilka linijek tekstu, wyświetlanych pod tytułem strony. Można również natknąć się na niego podczas udostępniania linku w social mediach – jeśli tytuł nie jest duży objętościowo, obok zdjęcia lub pod nim wyświetla się właśnie description.

Jak działa meta description?

Meta description to zwykły tekst, który czasem może zostać urozmaicony wizualnie różnymi emoji, które przyciągają wzrok. Nie pojawiają się one w takich opisach zbyt często i zazwyczaj to, czy będą widoczne, jest niezależne od naszych działań i starań.

Niektóre słowa w opisie strony wyświetlającej się w wynikach wyszukiwania mogą być pogrubione. Google w ten sposób zaznacza fragmenty wyszukiwanej frazy, ułatwiając użytkownikowi dotarcie do informacji, których poszukiwał, gdyż na tej podstawie może się on spodziewać, że witryna zawiera odpowiedź na wpisane zapytanie.

To oczywiście sprawia, że internauci o wiele częściej wchodzą na strony, które zawierają poszukiwane przez nich frazy już w adresie URL, nagłówku lub opisie – dlatego warto zadbać o ich zawartość.

Opis strony, a SEO

John Mueller w 2007 roku, na łamach Webmaster Central Blog wypowiedział się na temat meta tagów i stwierdził, że nie mają one wpływu na pozycję strony w rankingu. Od 2009 natomiast, Google nie traktuje już description jako czynnika rankingowego. W wyniku powyższego przestano przejmować się zawartością opisów stron – a niesłusznie!

Samo Google, na blogu dla webmasterów, nadal zachęca do dbałości o tekst description. Warto wiedzieć, że chociaż opis strony nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie, to oddziałuje na niego pośrednio – trafnie przygotowany opis, jak już było wspomniane, zachęca do wejścia na daną stronę, a kliknięcia stanowią już istotny element rankingowy. Stworzenie meta description pod konkretne frazy kluczowe może zwiększyć CTR.

Samodzielnie opracowane meta description strony, daje nam większą kontrolę nad swoją witryną – to my decydujemy, jak nasza strona zaprezentuje się w wynikach wyszukiwania. Zamiast chaotycznego połączenia fraz możemy zamieścić w opisie ciekawy i merytoryczny tekst zachęcający do wejścia na stronę.

Jak stworzyć skuteczny meta description?

Skoro wiadomo już, czym jest description, to warto również dowiedzieć się, jak zaprojektować go tak, by jego obecność przyniosła pożądany skutek.

– nie trzymaj się konkretnej długości opisu strony,

Google jeszcze nie znalazł optymalnego widoku listy wyszukanych stron. Pod koniec 2017 roku testowano dłuższe opisy witryn, lecz skrócono je już pół roku później. Po tym Danny Sullivan z Google poinformował, że rzeczywiście opisy uległy skróceniu do około 155 znaków, ale jeżeli dłuższy opis będzie użyteczny dla użytkownika, to będzie on wyświetlony przez przeglądarkę w całości.

Dodatkowo, zależnie od wielkości i kształtu, litery mogą zajmować różną ilość miejsca, dlatego zamiast skupiać się na liczbie znaków, lepiej będzie zmierzyć długość opisu strony w pikselach. Description zajmuje zwykle i tak dwie linijki tekstu.

–  używaj słów kluczowych w opisie

Jeśli poświęciłeś czas i uwagę, by dopasować i wbudować w treść strony odpowiednie frazy kluczowe, to warto dodać je również w description. Google, który szuka odpowiednich słów kluczowych, chętniej pokaże twój opis użytkownikowi – zwłaszcza, jeśli twoje słowa klucze są zbliżone zawartością do frazy wpisanej w wyszukiwarkę przez internautę.

Opis może stanowić przestrzeń, w której zaprezentujesz siebie i swoją witrynę – dlaczego warto odwiedzić akurat twoją stronę i jakie korzyści mogą z tego wypływać, a także przedstawić zalety swojego biznesu lub usług. Description może po prostu powiedzieć użytkownikowi, co robić. Oczywiście, w sposób nienachalny, ale delikatny i przyciągający uwagę – treść o takim właśnie charakterze warto wkomponować w tekst opisu.

– wykorzystaj tzw. “power words”,

Są to dodatkowe słowa, które szczególnie trafiają do podświadomości klientów. Są one interesujące dla internautów, przez co skłaniają do kliknięć.

Najczęściej wykorzystywanymi w branży e-commerce power words są np. “darmowy”, “nowy”, “kompleksowy”. Nie wahaj się także używać słów związanych z emocjami, bo to dzięki nim możesz zwiększyć swoją sprzedaż. Emocje, czasem nawet nieświadomie, kierują ludzkimi wyborami.

– korzystaj z rozszerzonych wyników wyszukiwania,

To nic innego jak opis zawierający dodatkowe informacje. Spotkaliśmy je na pewno wielokrotnie w postaci np. czasu przygotowania potrawy, oceny użytkowników czy ceny artykułu. Czasem zobaczymy także ramkę z fragmentem zawierającym odpowiedź na zadane przez nas pytanie – wyświetlenie opisu w tej formie wymaga głównie zawarcia danych strukturalnych, a także wysokiego miejsca w rankingu Google.

Jak robisz sobie krzywdę za pomocą meta description?

Nieumiejętne skonstruowany opis strony może stanowić zagrożenie dla jej pozycji w wyszukiwarce – w związku z tym warto również poznać błędy, których należy unikać, by sobie nie zaszkodzić.

Pierwszą złą praktyką jest tworzenie opisu strony, niezgodnego z zawartością witryny. W treść description nie można wpisywać czegokolwiek, nawet jeśli nie jest on czynnikiem branym pod uwagę w tworzeniu rankingów. Nie warto oszukiwać użytkowników w ten sposób, ponieważ możemy utracić ich zaufanie i uwagę – a to już może dać wymierne skutki w postaci gorszych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Odpowiednie słowa kluczowe

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest ponownie odpowiedni dobór i wykorzystanie słów kluczowych. Trzeba jasno uświadomić sobie, że są one niezbędne w procesie tworzenia witryny i jej opisu – muszą znajdować się w treści, ale nie może ich być za dużo i tekst nie może być nimi przeładowany.

Za dużo, czyli ile? Kryterium tutaj powinno stanowić naturalne brzmienie tekstu. Opisy należy tworzyć z myślą o człowieku, który nie tylko posiada zdolność do rozpoznania, czy dany tekst napisany jest tylko i wyłącznie na potrzeby marketingowe, ale także szuka merytorycznej treści. Co więcej, wyszukiwarka jest już wspomagana sztuczną inteligencją – staje się coraz mądrzejsza i nie jest już “bezmyślnym” robotem.

Nagromadzenie słów kluczy nie jest już priorytetem – stają się nim wrażenia użytkownika

Stworzenie skutecznego meta description nie wymaga niewyobrażalnych nakładów pracy, a może być bardzo użyteczne. Zwiększenie liczby wejść na stronę zawsze zwiększa liczbę potencjalnych klientów. Napisz dobry tekst – naturalnie brzmiący, przyjazny dla użytkownika i robota Google – a Twoja strona zwiększy zasięg tak, jak tego oczekujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *