Jakie są różnice między SEO a pozycjonowaniem?

Pojęcie SEO i pozycjonowanie to najczęściej spotykane zagadnienia w branży marketingu internetowego.

Choć najczęściej funkcjonują wymiennie, w rzeczywistości ich znaczenia nie pokrywają się w zupełności.

  • SEO (Search Engine Optimization) – skupia się na dostosowaniu witryny internetowej do standardów wyszukiwarki.
  • Pozycjonowanie – jest ogółem procesów, które mają usytuować stronę internetową klienta wysoko w wynikach wyszukiwania, zapewniając mu tym samym większy rozgłos – szersze grono klientów.

Można więc powiedzieć, że SEO jest jedną ze składowych pozycjonowania. Dostosowanie strony do algorytmów wyszukiwarki zapewni jej większą widoczność, jednak pozycjonowane nie ogranicza się tylko do tego typu działalności.

https://dev29.invette.dev/blog/najczestsze-problemy-z-indeksacja-stron-internetowych/

Działalność on-site

Podziałem, który ułatwia rozróżnienie tych dwóch terminów, jest zróżnicowanie przestrzeni internetowej na promowaną stronę oraz na to, co znajduje się poza nią, a również decyduje o jej pozycji. Działalność SEO skupia się na stronie klienta – działalności on-site. Oznacza to dostosowanie strony do sposobu funkcjonowania wyszukiwarki. Taka kompatybilność zapewnia lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania.

To dostosowanie do wymogów wyszukiwarki nazywane optymalizacją, można wykonywać na różne sposoby. Podstawą jest treść strony – zawartość tekstowa. Treści odpowiednio nasycone słowami kluczowymi bardzo podnoszą pozycję witryny w rankingach wyszukiwania Google. Unikalne treści są bardzo ważne również z powodu robotów wyszukiwarek, które wykrywają plagiat i powielanie tekstów, a następnie nakładają na witrynę niekorzystny filtr, który pogarsza jej pozycję – wszystkie wykonane podczas optymalizacji działania nie dają wówczas miarodajnych efektów.

https://dev29.invette.dev/blog/zalety-strony-na-wordpresie/

Dbaj o wartościowe treści

Tworzenie kreatywnego, unikalnego contentu jest więc podstawą optymalizacji strony. Specjalista SEO nie może jednak zapomnieć o szczegółach takich jak nagłówki, tytuły podstron, opisy elementów graficznych czy wyróżnianie fragmentów tekstu. Podobnie z linkowaniem wewnętrznym – pomaga w nawigacji użytkownika oraz zwiększa ilość odnośników.

Działalność off-site

Działalność off-site, poza stroną internetową, to inne strategie, które pomagają w walce o dobrą pozycję strony. Przykładem jest link building – pozostawianie na różnych tematycznych portalach, blogach, mediach społecznościowych i forach odnośników do promowanej strony. prawi to, że wyszukiwarka uzna stronę za wiarygodniejszą – podniesie się jej pozycja.

Obserwuj konkurencję

Innym rodzajem działalności off-site w pozycjonowaniu jest analiza konkurencji. Znajomość strategii stron o podobnej tematyce pomoże wyróżnić witrynę klienta, a im bardziej unikalna treść, tym przychylniej przyjmowana jest przez wyszukiwarkę. Analizę można wykonywać za pomocą wielu powszechnie dostępnych narzędzi, takich jak Google Analytics.

https://dev29.invette.dev/blog/techniki-gray-hat-seo-czy-sa-bezpieczne/

Śledź aktualizacje algorytmów 

Podczas pozycjonowania, warto być na bieżąco nie tylko z sytuacją konkurencji, ale również z algorytmami wyszukiwarek. Nagłe zmiany, na które pozycjoner nie będzie przygotowany, mogą wpłynąć negatywnie na pozycję witryny. Tu uwidacznia się ścisłość pomiędzy SEO a pozycjonowaniem – bez informacji o sytuacji na rynku, optymalizacja byłaby trudna do przeprowadzenia i nieskuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *