Algorytm Bert – nowa aktualizacja Google

Czym jest BERT?

Aktualizacja BERT została wprowadzona 25 października 2019 roku. Jego nazwa to akronim słów Bidirectional Encoder Representations from Transformers. Zadaniem BERT’a jest lepsza identyfikacja treści znajdujących się na stronach. Algorytm ma lepiej rozpoznawać i rozumieć naturalny język. Z czym się to wiąże? Z wysokich pozycji powinny spaść strony, których treść jest stworzona tylko i wyłącznie pod wyszukiwarki. Przesycenie frazami kluczowymi, czy nieodmienianie fraz od teraz może skończyć się źle dla właścicieli takich stron.

Dzięki nowej aktualizacji, jaką jest BERT, Google twierdzi, że będzie w stanie lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do danego zapytania. Początkowo miało to być jedno lepiej zrozumiane zapytanie na 10 wyszukiwań w języku angielskim. Z upływem czasu mają zostać wprowadzone ulepszenia dla większej liczby języków i lokalizacji.

BERT zaczął zwracać uwagę na takie przyimki w języku angielskim, jak “for”, czy “to”. W języku polskim są to takie słowa jak “i”, “oraz”, “lub”. Są to tak zwane “stopwords”, czyli słowa omijane przez wyszukiwarkę, które w teorii mają małe znaczenie. Dzięki BERT’owi, wyszukiwarka będzie rozumiała kontekst słów w danym zapytaniu i lepiej dostosuje wyniki wyszukiwania.
Google twierdzi, że przeprowadził wiele testów, aby upewnić się, że zmiany przyniosą oczekiwany rezultat. Oto jeden z nich:

Zapytanie: 2019 brazil traveler to Usa need a visa.

Słowo “to” i jego kontekst, związek z innymi słowami zapytania jest bardzo ważny do zrozumienia go w pełni. Jak widać, osoba pochodząca z Brazylii potrzebuje wizy do Stanów Zjednoczonych, a nie na odwrót. Jak widać poniżej, wcześniejszy algorytm nie rozumiał w pełni tego zapytania, ponieważ nie do końca znał kontekst i wyświetlał wyniki odnoszące się do obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy podróżowali do Brazylii.

algorytm bert 2019

https://www.blog.google/products/search/search-language-understanding-bert/

Weźmy teraz pod lupę kolejny przykład. Zapytanie: “do estheticians stand a lot at work”. Algorytm przed aktualizacją działał w ten sposób, że dopasowywał słowa kluczowe do wyniku. Jeśli fraza była w takiej samej formie, istniało większe prawdopodobieństwo wyświetlenia strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Teraz Google jest w stanie rozróżnić różnicę w znaczeniach fraz, nawet, jeśli mają identyczny zapis.

bert algorytm googlehttps://www.blog.google/products/search/search-language-understanding-bert/

bert google

Tutaj mamy przykład kolejnego lepszego dopasowania wyników wyszukiwania. Zapytanie: “math practice books for adults”. Wyraźnie widać, że zapytanie dotyczy książki do matematyki dla dorosłych. Słowo “adults” jest tutaj bardzo ważne, a wcześniej było pomijane. Po lepszym dopasowaniu wyników, wyświetlona strona lepiej odpowiada zapytaniu.

Kolejną kwestią jest to, że BERT wpłynął także na wyświetlanie tak zwanych featured snippets. Czym są featured snippets i czym różnią się rich snippets możesz przeczytać w naszym słowniku SEO.

BERT to samouczący się algorytm

Co ciekawe, BERT jest samouczącym się algorytmem. Swoje “doświadczenie” zbierał na stronach Wikipedii, gdzie analizował znajdujące się tam teksty. Dzięki temu może lepiej rozumieć język i kontekst określonych zdań. Kolejną ciekawostką jest to, że BERT pobiera naukę z jednego języka, a następnie nauczone zależności może implementować do innego języka. Dzięki temu, na przykład BERT uczy się schematów z języka angielskiego, w którym stworzona jest największa ilość treści w internecie, a następnie stosuje te schematy w innych językach.

Jak należy zareagować na BERT’a?

BERT jest aktualizacją, która w przeciwieństwie do poprzednich nie karze właścicieli stron. BERT po prostu lepiej rozumie zapytania i lepiej dostosowuje wybrane wyniki wyszukiwania. W jaki sposób powinniśmy zareagować na tę aktualizację? Należy przeanalizować pozycje fraz kluczowych przed i po aktualizacji. Jeśli po 25 października jakieś frazy odnotowały spadki, należy przeanalizować treści znajdujące się na nich. Jeśli zaś strona poprawiła swoje pozycje, możemy przeanalizować teksty znajdujące się tam i wdrożyć podobne rozwiązania na innych stronach.

Czy można obronić się przed BERT’em?

Raczej nie. Dlaczego? BERT to algorytm, który ma lepiej rozumieć zapytania i treść znajdującą się na stronie. Jeśli na stronie znajdują się słabe merytorycznie teksty, pisane tylko i wyłącznie pod wyszukiwarkę, należy je po prostu napisać od początku i wymienić. BERT jest dowodem, na to, że Google ciągle walczy ze stronami niskiej jakości i chce cały czas ulepszać jakość wyświetlanych wyników. W wakacje mieliśmy do czynienia z kolejnym tzw. Medical Update, który “karał” strony nieresponsywne i o niskim autorytecie, a teraz mamy do czynienia z samouczącym się algorytmem, który lepiej rozumie ludzką mowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *