Czym jest backup strony i dlaczego warto go robić?

Niezależnie od charakteru Twojej firmy, z pewnością gromadzisz jakieś dane. Mogą to być faktury, dane osobowe klientów, dokumenty handlowe, bazy danych, archiwa pocztowe, czy też dane graficzne i marketingowe. Jest to bez wątpienia ważny aspekt w działaniu biznesu.

Często to właśnie na konkretnych danych opiera się dany biznes. Jeśli prowadzisz firmę, zastanów się, jakie dane gromadzisz i w jaki sposób przyczyniają się one do funkcjonowania Twojej działalności. Następnie pomyśl o tym, co robisz, by je chronić. Czy zdajesz sobie sprawę, że dane powinny być archiwizowane?

Dlaczego należy archiwizować dane?

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś o to zadbać. Do bardziej konwencjonalnych możemy zaliczyć zagrożenia utraty danych wynikające z błędów ludzkich, awarii sprzętu spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawie prądu, pożarami, powodziami itp. Przede wszystkim są one pożądanym celem hakerów.

Aby być przygotowanym na wiele scenariuszy utraty danych, firmy wprowadzają metody tworzenia kopii zapasowych danych. Dobrym wyjaśnieniem znaczenia tworzenia kopii zapasowych jest spojrzenie na statystyki. Naukowcy z University of Maryland szacują, że hakerzy atakują co 39 sekund (czyli średnio 2244 razy dziennie). Co więce,j według University of Texas:

  • 94% firm nie przetrwało po poważnej utracie danych, ponieważ nie udało im się odzyskać danych,
  • 43% firm nigdy nie wznowiło działalności po utracie danych,
  • 51% firm zamyka się w ciągu dwóch lat po katastrofie związanej z utratą danych;

Dodatkowo, z raportów opublikowanych przez firmy zajmujące się bezpieczeństwem danych w organizacjach, ponad 27 procent firm w Polsce zostało dotkniętych atakiem hakerskim, którego następstwem była utrata ważnych danych.

Natomiast z raportów przytaczanych przez firmę Macrium wynika, iż ponad 60 procent firm nie ma zdefiniowanej polityki dotyczącej bezpieczeństwa pod kątem utraty danych. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych awarii ulega ponad 140 tysięcy dysków twardych.

Aby nie paść ofiarą takich działań, podejmowanie środków ostrożności przeciwko możliwym naruszeniu danych i tworzenie kopii zapasowych poufnych danych powinno być na pierwszym miejscu w Twojej firmie!

Czym jest backup strony?

Backup to kopia danych, którą przechowuje się w celu odzyskania, gdy oryginalne dane zostaną uszkodzone lub utracone.W dzisiejszych czasach tworzenie kopii zapasowych to jeden z najbezpieczniejszych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa swoich danych.

Dzięki temu, jeśli dojdzie do katastrofy, możesz być spokojny, że Twoje informacje są bezpieczne i istnieją gdzieś indziej. Z pomocą technik cyberbezpieczeństwa i oprogramowaniom do tworzenia kopii zapasowych możesz przeciwdziałać, zanim wydarzy się coś drastycznego z Twoimi danymi.

Dodatkowo, zadbaj o strategię tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, aby zagwarantować płynne, szybkie i wydajne odzyskiwanie w przypadku utraty danych. Stworzenie solidnego planu tworzenia kopii zapasowych jest znacznie tańsze niż czasochłonny proces odtwarzania danych, dla których nie ma kopii zapasowej.

Istnieje wiele programów do tworzenia kopii, które obsługują źródła ochrony danych, od serwerów firmowych po komputery osobiste. Możesz przechowywać swoje dane w różnych miejscach – na zewnętrznym dysku twardym, albo w chmurze. Powszechnie stosuje się zasadę „3 w 1”.

Oznacza to przechowywanie danych w trzech osobnych miejscach, w dwóch rodzajach pamięci i z jedną kopią przechowywaną poza siedzibą firmy. W ten sposób posiadasz wiele kopii i w sytuacji, gdy jedna zostanie uszkodzona, wciąż przynajmniej jedna kopia będzie chroniona.

Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych zapewnia ochronę danych biznesowych poprzez kopiowanie danych z serwerów, baz danych, komputerów stacjonarnych, laptopów i innych urządzeń w przypadku błędu użytkownika, uszkodzonych plików lub fizycznej awarii uniemożliwiającej dostęp do danych.

Może również chronić wrażliwe dane biznesowe w przypadku awarii sprzętu, wtargnięcia hakerów i wielu innych zagrożeń dla przechowywanych cyfrowo informacji, przeprowadzając analizę ryzyka. W większości służą one temu samemu ogólnemu celowi, ale koszt i zakres mogą się znacznie różnić.

Jakie dane należy archiwizować?

Pliki i bazy danych to prawdopodobnie pierwsze elementy, które przychodzą Ci na myśl. Oczywiście są to ważne kwestie, jednak musisz pamiętać też o innych. Dobrą zasadą jest tworzenie kopii zapasowych plików i projektów, których nie da się łatwo zastąpić.

Mogą to być arkusze kalkulacyjne, dokumenty tekstowe, poufne dane klientów, a nawet pliki osobiste, takie jak zdjęcia, e-maile, muzyka i filmy. Należy wykonać kopię zapasową jak największej ilości danych. Zapisz systemy operacyjne, jeśli zostały specjalnie, unikatowo skonfigurowane, aplikacje, dyski instalacyjne programów i konfigurację.

Pamiętaj również o urządzeniach mobilnych dostosowanych do potrzeb firmy. Telefon lub komputer szefa może zawierać ważne dane, których nie zapisuje się na żadnym innym firmowym komputerze.

Kiedy należy wykonać kopię zapasową danych?

Częstotliwość tworzenia kopii zapasowych ustalana jest indywidualnie zarówno dla użytkowników pojedynczych, jak i dużych firm. Dane, które zmieniają się co kilka dni, mogą wymagać tygodniowych lub miesięcznych kopii zapasowych, podczas gdy dane biznesowe zmieniające się często, będą wymagać tworzenia kopii codziennie.

Aby opracować odpowiedni dla Ciebie harmonogram tworzenia kopii zapasowych, oceń ilość posiadanych danych, ich znaczenie i częstotliwość zmian. Miej na uwadze, że za każdym razem, gdy Twoja firma zmienia usługi, oprogramowanie lub dodaje urządzenia, powinieneś ponownie sprawdzić i w razie potrzeby dostosować swój plan tworzenia kopii zapasowych.

Pamiętaj, że im więcej czasu upływa między kopiami zapasowymi, tym większe ryzyko utraty danych podczas odzyskiwania kopii zapasowej. Aby zwiększyć ochronę, możesz przydzielić komuś w firmie specjalną rolę zarządzania kopiami zapasowymi firmy.

Aktualnie technologie informatyczne dają Ci wiele możliwości wyboru sposobu tworzenia kopii zapasowej systemu. Na początek dobrym krokiem w tym kierunku jest poznanie rodzajów przechowywania kopii zapasowych i wybranie takiego, który odpowiada Twoim potrzebom lub Twojej firmy.

Według liczb, dokładne podejście do tworzenia kopii zapasowych danych i odzyskiwania ich po awarii ma kluczowe znaczenie dla każdej organizacji. Kopie zapasowe nie tylko oszczędzają przychody i reputację Twojej firmy. Kopia zapasowa danych może stać się jedynym sposobem przywrócenia i ustabilizowania funkcjonowania organizacji po wystąpieniu katastrofy utraty danych.