Hotjar – narzędzie przydatne dla UX

Analizowanie każdego ruchu użytkownika na naszej stronie, kliknięcia, ruchy myszką, czy też sprawdzenie jak daleko użytkownik przewinął naszą stronę – to wszystko da się sprawdzić za pomocą odpowiednich narzędzi.

Mowa tutaj o narzędziach, które umożliwią nam śledzenie tego jak użytkownik porusza się po naszej witrynie.

Do tego celu służy bardzo pokaźna ilość narzędzi, dostępna w internecie. Większość z nich oparta na abonamentowej subskrypcji uzależnionej, np. od ilości odsłon, jaką danego dnia możemy zarejestrować, jednak znajdą się także darmowe opcje, a nawet i całe rozwiązania.

Dzisiaj skupimy się na rozwiązaniu płatnym, które posiada swoją darmową opcję dla stron posiadających niewielki dzienny ruch. Warto dostosować te dane do wybranego pakietu, aby wyniki były wiarygodne i pozwoliły nam podjąć skuteczne decyzje w razie ewentualnej przebudowy bądź rozbudowy witryny.

Czym jest Hotjar?

Tytułowy Hotjar, bo tak nazywa się to narzędzie, posiada szereg rozbudowanych funkcji. Wyżej wymienione, to tylko parę z tego co posiada w swoim zanadrzu.

Do tego wszystkiego jest bardzo intuicyjny, zaczynając od wdrożenia go na naszą witrynę, kończąc na analizie wszystkich zebranych danych. Dane te wyświetlone są w przyjemnych panelu administracyjnym.

Niestety, musimy tutaj liczyć się z faktem, że wszystkie informacje o użytkownikach trafiają na serwery Hotjara, dla jednych będzie to wada, dla innych zaleta – brak potrzeby posiadania oddzielnego systemu pod to, czy dzielenia zasobów między analizę i właściwą stronę.

Heatmapy

Click Heatmaps

W najprostszym tłumaczeniu pokazuje nam obszary, w których zostało zarejestrowane kliknięcie. Jednak, po co rejestrować kliknięcia?

Jednym z przykładów jest możliwość obserwacji, czy dany element strony jest chętnie klikany, mimo że nie ma on żadnej podpiętej funkcjonalności.

Być może użytkownicy myślą, że dany obrazek stanowi przekierowanie do dalszej części, albo jeden z naszych stylów nie powoduje, że tekst utożsamia się z linkiem.

Łatwo również można zaobserwować, które z pozycji, np. w menu są najczęściej klikane z danego miejsca na stronie.

Move Heatmaps

Pomoże nam to w przeanalizowaniu miejsc, gdzie kursor się poruszał lub utrzymywał swoją pozycję. Najlepszym przykładem funkcjonalności tej mapy będzie menu naszej strony, to zazwyczaj po nim potencjalny klient przejeżdża kursorem kilka razy, szukając konkretnego tematu czy rozdziału.

Warto również wspomnieć, że duża rzesza użytkowników bardzo często śledzi swój aktualnie czytany wątek. Jesteśmy w stanie także zaobserwować, jeśli w tekście kursor zatrzymuje się na omawianych wątkach, że dana rzecz może być ciężej pojmowana przez czytających, być może warto rozwinąć tamtą myśl lub ją całkowicie zmienić.

Wiedząc, jak wygląda ruch kursora, jesteśmy w stanie umieścić kluczowe informacje, przyciski czy odnośniki, wiedząc, że z reguły za kursorem użytkownika podąża także jego wzrok.

Scroll Heatmaps

Jeśli nasza strona jest bardzo rozbudowana pionowo, zmusza to użytkownika do mozolnego przewijania jej, aby znaleźć interesujący fragment. Ostatnio popularne stały się rozwiązania oparte o One Page, które ze swojej specyfiki powinny zobrazować użytkownikowi, z czym ma styczność przy naszym projekcie, bądź produkcie.

Może być tak, że dana strona zostanie odczytana tylko w kilkudziesięciu procentach, warto wtedy się zastanowić nad przebudową takiej witryny, aby najciekawsze i przykuwające uwagę znajdowały się wyżej. W najgorszym przypadku wymagane będzie całkowite przerobienie treści.

Rejestracja ruchu

Dodatkową możliwością, jaką oferuje Hotjar jest opcja prześledzenia aktywności użytkownika z jego własnej perspektywy. Dzięki temu zaobserwujemy wszystkie jego kliknięcia, stuknięcia, ruchy myszką, a nawet całą aktywność na stronie, czyli przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami.

Zorientujemy się, na jakich stronach użytkownik spędził najwięcej czasu, na które wszedł przypadkiem, albo takie będące tylko pośrednikiem do innych treści.

Dobrze będzie tutaj współgrać mapa ruchu kursora, aby móc wyobrazić sobie co w danym momencie pochłonęło najwięcej uwagi użytkownika.

Daje nam to także podgląd wypełnianych ankiet (z odpowiednim maskowaniem wpisywanych odpowiedzi), aby zobaczyć czy któreś pytanie przypadkiem nie jest za ciężkie, przez co użytkownik może zrezygnować z dalszego wypełniania.

Lejki sprzedażowe

Przydatne narzędzie, które pozwala nam zidentyfikować miejsca, w których nasz użytkownik gubi swój zamierzony cel. Celem w tym przypadku może być zakup konkretnego produktu, pozostawienie swojego adresu e-mail lub wypełnienie formularzu.

Aby wykorzystać cały potencjał tego narzędzia, trzeba się nieco bardziej nagimnastykować. Konfiguracja jest skomplikowana, warto jednak zadać sobie ten trud. To dzięki niemu, możemy przykładowo poznać przyczynę opuszczenia koszyków w przypadku naszego sklepu internetowego.

Formularze

Kontakt z czytającymi naszą stronę jest bardzo ważny, z reguły to my dążymy, aby użytkownik chłonął treści, które mamy mu do przedstawienia.

Nieraz jednak bywa tak, że zależy nam, na tym, aby to klient został nam małą notkę, być może ocenił naszą stronę, lub artykuł. Takie możliwości również udostępnia nam Hotjar, za jego pomocą w łatwy sposób utworzymy formularz kontaktowy oraz ocenę, np. usługi. Wszystkie otrzymane informacje otrzymamy w przejrzystym panelu, a wykresy pozwolą nam lepiej zobrazować poziom zadowolenia naszych czytelników.

Jak zainstalować Hotjar na swojej stronie?

Tak jak wspominałam na początku tego artykułu, Hotjar jest narzędziem płatnym – jednak posiada on również wersję darmową.

Gdy Twoja strona posiada mniej niż 2 tysiące odsłon dziennie lub jeżeli masz wykupiony abonament, z pewnością interesuje Cię, w jaki sposób zainstalować Hotjara.

Temat okazuje się banalnie prosty. Po utworzeniu konta na stronie Hotjar, narzędzie generuje nam kod, który wystarczy umieścić w sekcji naszej witryny. I gotowe, możemy cieszyć się pełną analizą ruchu użytkownika.

Kilka słów na koniec

Sprawne badanie zachowań użytkownika na witrynie jest kluczem do jej optymalizacji.

Warto poświęcić parę chwil na instalację tego typu narzędzi, aby w przyszłości móc wyciągnąć wnioski, co warto poprawić na stronie – a jak dobrze wiemy – zawsze warto! Trzeba jednak wiedzieć kiedy jest na to odpowiednia pora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *