Jaki wpływ ma przechwytywanie domen na SEO?

Przechwytywanie domen polega na ponownym jej zarejestrowaniu przez kolejną osobę, w sytuacji, gdy poprzedni właściciel nie dokonał opłaty. Najczęściej w SEO przechwytuje się domeny w celu zbudowania własnego zaplecza lub utworzenia sklepu internetowego.

Więcej o przechwytywaniu domen w niniejszym artykule.

Co to jest domena internetowa?

Domena to unikalny adres internetowy, który jest niezbędny, aby strona WWW mogła być widoczna w sieci. Domena internetowa pozwala przetłumaczyć adres IP usługi na łatwą do zapamiętania przez człowieka nazwę.

Domena jest zbudowana z:

nazwy głównej — dowolnej nazwy domeny, która najczęściej jest nazwą firmy, organizacji, akcji, czy działalności,
rozszerzenia domeny — końcówka, którą należy wybrać spośród możliwych propozycji. Wyróżnia się je ze względu na rodzaj działalności, branżę lub region, na jaki właściciele chcieliby się promować.

Oprócz tego, że domena jest adresem strony internetowej, może być również adresem dla innych usług, np. poczty e-mail.

Przykładowa domena wygląda więc następująco: invette.pl

Końcówka “.pl” jest jedną z najbardziej popularnych rozszerzeń domen w Polsce i jest przykładem domeny krajowej. Na jej miejscu pojawić mogły się również alternatywne końcówki, np: “.com”, “.net”, “.org”.

Czym jest przechwytywanie domen?

Przechwytywanie domen to proces ponownej rejestracji wygasłych domen, które nie zostały opłacone przez ich właścicieli. Techniki te wykorzystuje się najczęściej dlatego, że domena która, posiada atrakcyjną, łatwą do zapamiętania nazwę, daje przewagę nad konkurencją, oraz generuje większy ruch.

Niektórzy przedsiębiorcy często korzystają z przechwytywania domen, aby następnie postawić na nich sklep lub innego rodzaju serwis.

Na co zwrócić uwagę wybierając domenę do przejęcia?

Najlepiej wybierać domeny, które generują duży ruch organiczny i są widoczne w wynikach wyszukiwania. Bardzo ważna jest zatem wspomniana wcześniej nazwa i tematyka, która powinna być jak najbardziej zbliżona do promowanej witryny. Niepotrzebny jest nam ruch lub widoczność na tematy, które zupełnie odbiegają od treści znajdującej się na naszej stronie.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wiek domeny, jednak nie chodzi tu bezpośrednio o czas jej utrzymywania. Witryny internetowe, które mają za sobą kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat działalności uchodzą za najbardziej wartościowe, ze względu na swój profil linków, który wpłynąć może na proces pozycjonowania strony.

Jakie znaczenie ma przechwytywanie domen dla SEO?

Przechwycone domeny można wykorzystać jeszcze na kilka innych sposobów, tak by jak najlepiej spożytkować ich potencjał na rzecz pozycjonowania naszej witryny.

W przeszłości na przechwyconych domenach umieszczano linki do strony internetowej, której chcieliśmy przekazać część jej mocy. Dziś budowanie bazy backlinków wygląda zupełnie inaczej i nie warto umieszczać odnośników do naszej strony w losowych miejscach w sieci. Przede wszystkim linki pozyskiwane podczas pozycjonowania powinny być jakościowe i naturalne.

W obecnych czasach przejęte domeny wykorzystuje się do umieszczania na nich merytorycznych tekstów w postaci artykułów, które odnoszą się do tematyki promowanej witryny. Po pewnym czasie, gdy taki serwis zyska na jakości i zacznie generować ruch, umieszcza się na nim linki do strony, którą chcemy wypozycjonować.

Popularną techniką jest również stosowanie przekierowań 301 z podstron przejętej domeny, w celu przekazania mocy. Warto jednak przed przeprowadzeniem takich działań zbadać witrynę pod kątem ruchu organicznego, jak również sprawdzić parametry dotyczące linkowania. Warto skorzystać z narzędzi, takich jak Ahrefs oraz MajesticSEO.

Gdzie szukać i kupować domeny?

Aktualnie na rynku istnieje bardzo wiele portali oferujących sprzedaż domeny. Dzięki nim przechwytywanie wygasających domen jest dużo łatwiejsze niż w przeszłości. Wykorzystują one specjalne skrypty, które wyszukują takie domeny i kupują je w ułamku sekundy. Następnie wystawiane są one na swoich stronach Internetowych. Nic dziwnego zatem, że rynek wtórny domen jest bardzo konkurencyjny i niektóre z nich osiągają na aukcjach bardzo wysokie stawki.

W Polsce serwisy, które oferują swoje usługi w zakresie sprzedaży wygasających domen to aftermarket.pl, addhost.pl oraz jsdb.pl. W swoich ofercie posiadają zróżnicowane usługi, od sprzedaży domen z przeróżnych branż, przez prowadzenie giełd, aż po prowadzenie hostingu.

Podsumowanie

Przechwytywanie nieaktywnych domen jest ciekawą praktyką, która umożliwia rozwój własnego serwisu. Wartościową domenę można wykorzystać na kilka sposobów, które wpływają na poprawę pozycji strony w wynikach organicznych.