Link Building – jak zbudować dobry profil linków?

Czym jest link?

Linki, inaczej nazywane też odnośnikami czy hiperłączami, umieszczane są w elektrycznych dokumentach i przekierowują do innego elementu zewnętrznego lub wewnętrznego, np. wideo, zdjęcia czy innej strony. Krótko mówiąc, linkiem jest każdy element, który przenosi nas w inne miejsce.

Wartość linków w procesie pozycjonowania

Dlaczego linki są takie ważne? Pierwsze komputery opierały się głównie na indeksowaniu treści w obrębie strony. Wtedy pozycjonowanie polegało na wprowadzeniu słów kluczowych na określonych podstronach, co powodowało, że strona pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania. Jednak wszystko zmieniło się w momencie wejścia na światowy rynek firmy Google, która zmieniła stary system oparty na słowach kluczowych na nowy, oparty na linkach. Oznacza to, że im więcej linków do naszej strony pojawia się w internecie, tym wyżej powinna ona stać w wynikach wyszukiwania.

Wraz z powstaniem firmy, Google wprowadziło algorytm o nazwie PageRank. Algorytm ten miał za zadanie sortować odpowiedzi na wpisane w wyszukiwarce hasło, według wysokiej wartości ich linków. Oznacza to, że im więcej wartościowych stron linkuje daną witrynę tym większe prawdopodobieństwo na znalezienie się wysoko w wyszukiwaniach.

Podział linków

Według SEO, linki można podzielić na: dofollow oraz nofollow. Oznacza to, że linki nofollow nie przekazują tekstu anchora – czyli według webmasterów nie są wykorzystywane. Doświadczenie pokazuje jednak, że mogą mieć one pozytywne skutki. Inaczej sprawa ma się z linkami dofollow – są to linki niosące ze sobą słowa kotwice, czyli właśnie anchory i to one są głównym budulcem wyższej pozycji strony.

Link building a spam

Z czasem algorytm PageRank był udoskonalany. Jeszcze nie tak dawno istniała możliwość oszukania robota za pomocą automatycznych treści spamerskich. Używano do tego softwaru do linkowania. Była to metoda bardzo budżetowa, przez co zyskiwała na atrakcyjności. Z czasem jednak Google wprowadziło zmiany, które polegały na wykrywaniu treści spamerskich. Algorytm uczy się ignorować podejrzane linki, a nawet nakładać kary w postaci obniżenia pozycji stronom, które z takich taktyk korzystają.

W związku z tym dobry i wartościowy link building staje się coraz trudniejszy, ale nie niemożliwy. Coraz częściej opiera się on na współpracy marketingowej czy kreatywnym podejściu do tematu.

jak zbudować dobry profil linków w seo

Jak zbudować obiecujący profil linków?

W takim przypadku sytuacja może wydawać się dziwna. Z jednej strony pozycjonowanie opiera się na linkach prowadzących do danej witryny, a z innej strony za pozyskiwanie linków możemy zostać uznani za spamerów. Co zrobić w takim wypadku? Linkowanie należy przeprowadzać w sposób przemyślany. I przede wszystkim różnorodny! Im więcej linków pochodzących z różnych źródeł o unikatowej treści, tym bardziej linkowanie wydaje się naturalne i zdobywa zaufanie algorytmu Google. W taki właśnie sposób można owocnie pozycjonować strony, gdyż metoda ta nie wskazuje na kupowanie linków i zadanie zlecone.

Inną, pomocną metodą, jest też budowanie na blogach, poradnikach i bazach wiedzy połączonych z witryną wartościowych, angażujących treści. Wtedy mówimy o tak zwanym ruchu z długiego ogona (ang. long-tail), czyli długich frazach wykorzystywanych w pozycjonowaniu strony. Są one zwykle mniej konkurencyjne, jednak nie oznacza to, że mniej wartościowe. Przeciwnie! Generowany za ich pomocą ruch będzie w takim wypadku na pewno będzie odznaczał się wysoką jakością.

Linki a media społecznościowe

Mimo licznych głosów pozytywnych, nie można jasno stwierdzić, czy linki umieszczane w mediach społecznościowych mogą w jakiś sposób przyczynić się do pozycjonowania strony, gdyż nie ma konkretnych dowodów w postaci stron wypozycjonowanych za pomocą tych mediów. Wynika to z faktu, że linki zamieszczane na znanych portalach są linkami nofollow. Warto je oczywiście zdobywać, celem angażowania uczestników w działalność firmy.

Zakładanie stron w znanych mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, zdecydowanie przyczynia się do rozpoznawalności oraz budowania marki. Warto promować tam swoją działalność, mimo braku korzyści z pozycjonowania.

White hat SEO a link building

White hat SEO jest niczym więcej jak pozycjonowaniem w sposób zgodny z zasadami Google. Metoda polega na uatrakcyjnieniu strony nie tylko dla użytkowników, a przede wszystkim na uatrakcyjnieniu jej dla robotów Google.

Zgodne z wytycznymi Google jest tworzenie wartościowych treści, które zainteresują potencjalnego użytkownika i dzięki temu zacznie on spontanicznie linkować je w celu, np. polecenia ciekawych zawartości.

Link building – i co dalej?

Pozycję swojej strony można budować w różny sposób, często niezgodny z wytycznymi Google (Black hat SEO). Dlatego warto wybrać metodę odpowiednią dla naszych potrzeb.

W dalszej części naszych artykułów na temat link building postaramy się przybliżyć każdą z podanych powyżej metod i skupić się na dokładnych zasadach jej działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *