Wpływ koronawirusa na e-commerce – zyski i straty

W ostatnim czasie, dużą popularnością w sieci cieszy się raport sporządzony przez firmę Stackline, przedstawiający zestawienie 100 najbardziej rozwijających się i 100 najszybciej zmniejszających się kategorii branży e-commerce na amerykańskim rynku w ciągu ostatniego miesiąca.

Konsumenci nie tylko robią o wiele więcej zakupów online, w porównaniu do poprzednich miesięcy, ale przede wszystkim do ich internetowych koszyków trafiają produkty, które wcześniej nie cieszyły się tak dużą popularnością. Główną przyczyną intensywnie zachodzących zmian na rynku sprzedaży internetowej jest wybuch światowej pandemii koronawirusa COVID-19.

Jak zmienia się świat przez epidemię?

W ostatnim czasie, społeczeństwo musiało dostosować się do wielu nowych obostrzeń wprowadzonych przez władze w dobie kryzysu, podczas gdy wiele osób zostało pozbawionych źródła utrzymania, bądź zmuszonych do nadmiernego oszczędzania. Zmieniły się także priorytety konsumenckie – stąd mogą wynikać te gwałtowne zmiany.

Przykład 20 najszybciej rosnących kategorii branży e-commerce:

1. Rękawiczki jednorazowe + 670%
2. Maszyny do pieczenia chleba +652%
3. Leki na przeziębienie +535%
4. Zupy +397%
5. Kasze i ryże +386%
6. Jedzenie pakowane (gotowe) +377%
7. Kubki ze świeżymi owocami +326%
8. Przyrządy do ćwiczeń +307%
9. Nabiał +279%
10. Płyny do mycia naczyń +275%
11. Ręczniki papierowe +264%
12. Mydła i żele antybakteryjne +262%
13. Makarony +249%
14. Warzywa +238%
15. Mąka +238%
16. Chusteczki do nosa +235%
17. Leki na alergię +232%
18. Produkty zdrowotne dla kobiet +215%
19. Płatki śniadaniowe +214%
20. Agregaty prądotwórcze +210%

koronawirus wzrosty sprzedaży ecommerce

Źródło: https://www.stackline.com/news/top-100-gaining-top-100-declining-e-commerce-categories-march-2020

Żywność i ochrona

Nikogo nie powinny dziwić zajmujące wysoką pozycję artykuły służące do walki z wirusem, takie jak rękawiczki jednorazowe lub środki dezynfekujące, które stały się niemal towarem deficytowym. Duży wzrost zainteresowania dotyczy również żywności, głównie długoterminowej oraz gotowych produktów spożywczych, a także urządzeń służących do pieczenia chleba. Wszystkie te towary są w obecnych czasach dla konsumentów produktami pierwszej kategorii.

Trening w domu

Spore zainteresowanie zyskały wszelkiego rodzaju sprzęty, umożliwiające wykonywanie ćwiczeń w domu. Z powodu zamknięcia siłowni i pozostałych obiektów sportowych, domowy fitness stał się dla wielu osób jedyną możliwą formą aktywności fizycznej.

Praca zdalna

Z konieczności zmiany trybu pracy na zdalny w większości przedsiębiorstw, dla wielu osób konieczne było zaopatrzenie się w sprzęt umożliwiający pracę z domu – stąd, na dalszych pozycjach, wzrost zainteresowania sprzętem elektronicznym, takim jak laptopy, komputery czy drukarki, które pozwalają stworzyć tymczasowe biuro w domowym zaciszu.

Przykład 20 najszybciej spadających kategorii branży e-commerce:

1. Bagaże i walizki -77%
2. Aktówki, teczki -77%
3. Sprzęt fotograficzny -64%
4. Męskie kąpielówki -64%
5. Suknie ślubne -63%
6. Garnitury -62%
7. Damskie stroje kąpielowe -59%
8. Odzież termo aktywna -59%
9. Męskie obuwie sportowe -59%
10. Torby na siłownię -57%
11. Plecaki -56%
12. Sprzęt do nurkowania -56%
13. Dziewczęce stroje kąpielowe -55%
14. Sprzęt do baseballu -55%
15. Dekoracje imprezowe -55%
16. Ochraniacze -55%
17. Pokrowce i torby na kamery -54%
18. Damska odzież elegancka -53%
19. Obuwie damskie -51%
20. Samochodowe bagażniki dachowe -51%

koronawirus spadki sprzedaży ecommerce

Źródło: https://www.stackline.com/news/top-100-gaining-top-100-declining-e-commerce-categories-march-2020

Podróże i turystyka

Z nagłym spadkiem musieli zmierzyć się producenci akcesoriów podróżniczych, takich jak torby, czy walizki ze względu na praktycznie całkowite wstrzymanie turystyki. Dotyczy to również branży fotograficznej, która w dużym stopniu jest powiązana z turystyką.

Moda biznesowa i ślubna

Zmniejszenie sprzedaży w dużym stopniu dotknęło także producentów sektora odzieży formalnej i ślubnej. Sprzedawcy garniturów i sukien ślubnych muszą liczyć się z dłuższym przestojem w branży, ponieważ wiele par jest zmuszonych do odwoływania lub opóźniania swoich ślubów oraz innych uroczystości.

Z uwagi na wyżej wymieniony wzrost popularności treningów domowych, pozostałe sprzęty umożliwiające uprawianie sportu wiążącego się z koniecznością opuszczenia domu są w spadku.

Ciekawostką jest stwierdzenie specjalistów z dziedziny e-commerce, którzy sądzą, iż aktualnie zachodzące zmiany na rynku zostaną z nami na dłużej i w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się znaczących zmian w tej sprawie. Ich zdaniem, kluczowym problemem jest fakt, iż aktualnie panująca pandemia nie ma wpływu na to, że ludzie kupują mniej – problemem są zmiany priorytetów zakupowych konsumentów, a także miejsce dokonywanych zakupów.

Zapotrzebowanie na sklepy online

Z tego powodu, wiele przedsiębiorców, aby przetrwać na rynku, będzie zmuszonych do rebrandingu swoich firm i dostosowanie oferowanego asortymentu do obecnych preferencji konsumentów.

Kolejny problem dotyczy przedsiębiorstw, które wcześniej nie kładły dużego nacisku na sprzedaż internetową. Nie tylko ze względu obostrzeń narzuconych przez Państwo, również ze względów bezpieczeństwa i w obawie o swoje zdrowie, konsumenci w znacznym stopniu preferują zakup online, dlatego handel stacjonarny został wyparty przez handel elektroniczny i w obecnych czasach może stanowić jedyne źródło dochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *