Zalety strony na WordPressie

Strony internetowe mogą być oparte na wielu różnych systemach CMS. Najpopularniejszym z nich jest system WordPress. Na czym polega i jakie ma zalety?

Czym jest WordPress?

Najprościej mówiąc – WordPress jest jednym z wielu dostępnych na rynku, systemem do zarządzania treścią (CMS), napisanym w języku PHP. Jego początki sięgają 2003 roku, to właśnie wtedy opublikowana została jego pierwsza.

Intuicyjna budowa WordPressa pozwala zbudować od zera stronę oraz zarządzać nią osobie, która do tej pory nie miała styczności z tego typu oprogramowaniem dlatego chętnie korzystają z niego zarówno początkujący właściciele stron jak i profesjonalni programiści.

Najpopularniejszy CMS na świecie

Na początku swojego istnienia WordPress służył przede wszystkim do obsługi stron blogowych, przyjęło się, że został zaprojektowany głównie właśnie w tym celu. Na dzień dzisiejszy, system przeszedł długą drogę ewolucji i już mało kto kojarzy go jedynie z oprogramowaniem służącym do prowadzenia bloga.

Praktyczne zastosowanie znajduje również w:

– prowadzeniu stron firmowych,

– katalogów produktowych,

– serwisów internetowych,

– portali informacyjnych,

– serwisów społecznościowych,

– forum,

– aplikacji mobilnych.

Na systemie WordPress oparte zostały niektóre z popularnych stron o międzynarodowym zasięgu takie jak Vogue, The New Yorker, Chicago Suntimes, Facebook Newsroom, a nawet… oficjalna strona Beyonce! Fakt, że WordPress zdobył zaufanie największych globalnych firm i portali z szerokiego zakresu działalności, świadczy o jego popularności i dużym zaufaniu, jakim darzą go użytkownicy.

Szacuje się, że korzysta z niego aż 63% stron posiadających system zarządzania treścią, co tym samym czyni go najpopularniejszym CMS na świecie.

Poniżej postaram się przedstawić najistotniejsze zalety, jakie niesie za sobą tworzenie strony w oparciu o WordPressa.

1. Łatwość w użyciu

Jak już wcześniej zostało wspomniane, intuicyjna budowa WordPressa pozwala na korzystanie z niego zarówno osobom doświadczonym, jak i tym trochę mniej. Łatwość w użyciu stanowi chyba największą zaletę oprogramowania.

W przypadku chęci wprowadzenia zmian na stronie nie jest wymagana od nas znajomość kodowania. Będziemy do tego potrzebować jedynie instalacji kilku wtyczek, za pomocą których wprowadzimy wszystkie planowane modyfikacje.

2. Wtyczki

WordPress udostępnia swoim użytkownikom aż kilkadziesiąt tysięcy (w większości darmowych) wtyczek. Tak bogaty wybór pozwala modyfikować stronę niemalże w dowolny sposób. To właśnie dzięki wtyczkom, WordPress został oficjalnie uznany za pełnowartościowy CMS i pożegnał się z przypisaną łatką skryptu blogowego.

3. Widoczność w Google

Jest to spowodowane w dużej mierze kodem wysokiej jakości, który został użyty do jego napisania, spełniając przy tym wszystkie standardy SEO. Sprawia to, że strony oparte na WordPressie traktowane są przez wyszukiwarkę w “uprzywilejowany” sposób.

4. Szablony

Podobnie jak w przypadku wtyczek, WordPress udostępnia swoim użytkownikom szeroki wachlarz szablonów do wykorzystania. Prosty, minimalistyczny motyw, czy może nowoczesny, zgodny z obowiązującymi trendami? Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

5. Pozycjonowanie

Śmiało można stwierdzić, że WordPress jest najbardziej przyjaznym i pomocnym CMSem podczas procesu pozycjonowania. Dodatkowo, istnieje szereg wtyczek dzięki którym działania SEO będą jeszcze bardziej skuteczne i prostsze w obsłudze.

Niektóre szablony graficzne, tworzone są specjalnie z myślą o czynnikach rankingowych (na przykład szybkość ładowania strony). Ich użycie również pomoże nam uzyskać lepsze wyniki podczas całego procesu.

6. Responsywność

Tworząc stronę na WordPressie, nie ma potrzeby martwić się o to, czy będzie się ona wyświetlać na urządzeniach mobilnych. Szablony WordPressa są nowoczesne i responsywne – dopasowują się do ekranów komórek oraz komputerów. Jedyna rzecz o której należy pamiętać to wybór odpowiednich szablonów i wtyczek, które są dopasowane do urządzeń mobilnych.

7. Brak opłat

Tworzenie strony na WordPressie jest całkowicie darmowe. Nie istnieją tu popularne na innych serwerach pakiety lub abonamenty. Za pobranie oprogramowania, jego instalację, a nawet modyfikację nie poniesiemy żadnych opłat. Jedyne koszty, z którymi użytkownik musi się liczyć to hosting u swojego dostawcy, a także zakup niektórych płatnych wtyczek czy też szablonów, o ile się na takie zdecyduje.

8. Kompatybilność

Częste aktualizacje oprogramowania sprawiają, że WordPress jest kompatybilny z większością narzędzi, zatem połączenie strony z Google Search Console, Google Analytics czy też Google XML Site Maps nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie (oczywiście, w rzeczywistości jest ich znacznie więcej), wyżej wymienione zalety nie ma wątpliwości, iż WordPress stanowi godny uwagi i polecenia system zarówno dla początkujących jak i doświadczonych osób.

Jako darmowe oprogramowanie daje użytkownikom niesamowitą możliwość modyfikacji i rozbudowy strony w taki sposób, aby dopasować ją do jego indywidualnych potrzeb. Ciągłe ulepszania WordPressa sprawiają, że wraz z każdą nową aktualizacją zyskuje nowe przydatne funkcje ułatwiające przeprowadzanie prac na nim opartych.

Szczególną uwagę na WordPressa powinny zwrócić uwagę osoby pozycjonujące stronę, lub chcące to robić w przyszłości, gdyż obecnie na rynku nie ma żadnego innego oprogramowania, który w tak dużym stopniu jak WordPress wspomógłby ten proces.

2 komentarze do “Zalety strony na WordPressie

  1. najlepsze escape roomy

    Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that
    it’s really informative. I’m going to watch out for
    brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
    Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!
    Escape room lista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *