Fragmenty rozszerzone – jak je wdrożyć na swojej stronie?

Jeśli posiadasz swoją stronę internetową doskonale wiesz, jak ważne jest uzyskanie wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwania, bowiem dzięki temu możliwe jest uzyskanie większego ruchu na stronie, a tym samym zwiększenie sprzedaży. Jednak, jest to dość trudne do osiągnięcia ze względu na bardzo dużą liczbę konkurentów, którzy również walczą o swoją pozycję. Dlatego, Google nieustannie wprowadza szereg udoskonaleń, które okazują się pomocne podczas działań promujących markę.

W 2009 roku Google umożliwiło dokonanie zmian, które miały na celu wyróżnienie witryny w wynikach wyszukiwania za sprawą rich snippets, czyli tak zwanych fragmentów rozszerzonych. Z ich pomocą, możliwe jest nie tylko wyróżnienie witryny, ale również przekazanie dodatkowych informacji odnośnie zawartości strony.

Jakie korzyści zyskujemy dzięki rich snippets? Jak je wdrożyć na swojej stronie internetowej? Na co uważać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym są fragmenty rozszerzone?

Zanim skupimy się na zastosowaniu fragmentów rozszerzonych, warto dokładnie scharakteryzować czym w zasadzie są. Zatem, fragmenty rozszerzone (z ang. rich snippets) to dodatkowe informacje, które są wyświetlane obok standardowego opisu witryny, wpływające na jej atrakcyjność. Aby były widoczne, musimy zaznaczyć określoną podstronę wykorzystując do tego dane strukturalne, czyli specjalne znaczniki. Dzięki temu, wyszukiwarka zrozumie, co znajduje się na danej stronie. Jest to niezwykle ważne, bowiem daje nam pewność, iż Google zinterpretuje poprawnie treści.

Należy jednak podkreślić, iż może pojawić się problem wynikający z nadmiernej ilości informacji, które musi obsługiwać wyszukiwarka. Z tego względu, nieraz otrzymujemy odpowiedzi, które są całkowicie nietrafione na nasze zapytanie. Dlatego, fragmenty rozszerzone pozwalają przeanalizować o wiele więcej treści, a tym samym dopasować je do wyszukiwań internautów.

Rodzaje fragmentów rozszerzonych i ich zastosowanie

Fragmenty rozszerzone mogą przybierać różne formy, w zależności od tego, gdzie zostaną umieszczone. W sklepach internetowych najczęściej pojawiają się jako oceny produktów, ich ceny, liczba i jakość opinii, jak również stan magazynowy. W popularnych serwisach kulinarnych mianem rich snippets nazywamy wszelkie zdjęcia potraw, ilość czasu konieczną na przygotowanie, liczbę opinii oraz ogólną ocenę internautów. W przypadku biletów na koncert, fragment rozszerzony stanowi nazwa, data oraz miejsce eventu.

Natomiast, w ogólnych blogach rozszerzeniem może być ocena wpisu, ilość głosujących, jak również data publikacji artykułu.

Jak łatwo zauważyć, rozszerzenia przybierają wiele form. Chcielibyśmy jednak przedstawić najciekawsze i podkreślić, dlaczego warto stosować je na swojej stronie.

Breadcrumbs

Jest to jeden z najpopularniejszych fragmentów rozszerzonych, który powinien znajdować się na każdej stronie internetowej, bowiem posiada liczne funkcje pomocnicze. Nie tylko pomaga w nawigacji użytkownika po stronie, ale również wyjaśnia strukturę witryny botowi. Ten rodzaj rozszerzenia określa czy dana strona jest np. sklepem internetowym, czy artykułem blogowym.

Rating stars

Rating stars, jak sama nazwa wskazuje, stanowią popularne gwiazdki, które pokazują się podczas wyszukiwania określonych produktów, bądź czytania różnego rodzaju artykułów i przepisów kulinarnych. Ten rodzaj rozszerzenia jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na CTR. Mając do wyboru produkt, który uzyskał średnią ocenę 5/5 oraz 2/5 , z pewnością wybierzemy ten pierwszy.

Dane strukturalne

Dane strukturalne stosuje się do artykułów, ponieważ pomagają w najlepszym dopasowaniu informacji do wyników wyszukiwań. Dzięki nim, robot doskonale zrozumie treści, które znajdują się na stronie, a tym samym dobierze odpowiedni nagłówek, autora, datę publikacji czy obrazek, który powinien znaleźć się obok tekstu w wynikach wyszukiwania.

Karuzela w wynikach wyszukiwania Google

Karuzela jest bardzo często stosowanym fragmentem rozszerzeniowym. Umożliwia wyświetlenie wielu wyników na pierwszym miejscu jednej witryny. Dzięki temu, możemy zamieścić tam różnego rodzaju wiadomości, materiały wideo czy przepisy kulinarne.

Stosująć karuzelę w wynikach wyszukiwania, umożliwiamy użytkownikowi znalezienie najciekawszych dla niego informacji, bez konieczności przemieszczania się po serwisie.

Przepisy kulinarne

Jak już wspominaliśmy, fragmenty rozszerzone stosuje się również przy przepisach kulinarnych. Dzięki nim, możemy przekazać informacje na temat składników, czasu przygotowania, wartościach odżywczych czy ocenie dania przez użytkowników, jak również zamieścić zdjęcia i opinie innych osób. Wszystko to sprawia, iż przepis staje się o wiele bardziej wiarygodny i atrakcyjny.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

W zakładce najczęściej zadawane pytania również możemy wdrożyć rich snippets. Jednak należy zaznaczyć, iż strony z pytaniami możemy podzielić na dwa rodzaje QAPage oraz FAQPage, co jest niezwykle ważne podczas ustawiania rozszerzeń.

Dane QAPage należy użyć przy stronach, które zawierają wyłącznie jedno pytanie i kilka odpowiedni przeczących. Jeśli chodzi o FAQPage, to najczęściej spotykamy je na stronach ofertowych oraz wpisach blogowych. Skorzystanie z tego znacznika zachęca użytkownika do odwiedzenia witryny już na etapie wyszukiwania organicznego.

Dane uporządkowane

Dane uporządkowane dedykowane są przedsiębiorstwom, ponieważ umożliwiają wykonanie czytelnego grafu informacyjnego na temat danej firmy, dzięki czemu użytkownicy w prosty sposób znajdą interesujące ich informacje. Fragmenty rozszerzone pozwalają na wprowadzenie parametrów, takich jak nazwa, link do menu głównego strony czy lokalizację.

Rich snippets dla e-commerce

Dla witryn sprzedażowych fragmenty rozszerzone powinny być priorytetem, szczególnie jeśli główne źródło ruchu jest generowane przez wyszukiwanie organiczne. Wspominaliśmy o popularnych gwiazdkach, które w tym przypadku mogą okazać się bardzo korzystne, aczkolwiek warto również skupić się na dodaniu danych strukturalnych, które dotyczą specyfiki danego produktu.

Odpowiednio zoptymalizowane dane sprawią, iż produkty będą się wyświetlać zarówno w standardowych wynikach, jak i graficznych.

Rozszerzenia dla wydarzeń

Fragmenty rozszerzone możemy również zastosować do publikacji przyszłych wydarzeń, między innymi nadchodzących koncertów. Dzięki nim, możemy zawrzeć informacje dotyczące nazwy wydarzenia, daty początkowej i końcowej, miejsca, jak również ilości i ceny biletów.

Dlaczego warto wprowadzić rich snippets?

Fragmenty rozszerzone wpływają nie tylko na atrakcyjność wyników wyszukiwań, ale również są cenne podczas działań związanych z pozycjonowaniem strony. Dzięki dokładnym informacjom, roboty Googla są w stanie lepiej poznać treść znajdującą się na stronie, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo wyświetlenia jej w wynikach wyszukiwania.

Rozszerzone opisy stanowią również ułatwienie dla użytkowników, którzy od razu mogą zapoznać się z tematyką strony, a tym samym określić czy będzie ona dla nich wartościowa. Dzięki temu, możliwe jest zmniejszenie współczynnika odrzuceń, a tym samym zwiększenie pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jak wdrożyć fragmenty rozszerzone na stronie?

W celu zastosowania rozszerzonego opisu na swojej stronie internetowej, należy wprowadzić odpowiednie dane strukturalne w kodzie witryny, które trzeba zamieścić w poszczególnych szablonach. Można również skorzystać z pomocy Google Search Console oraz narzędzia “Marker danych”.

Ingerencja w kod strony polega na zastosowaniu odpowiednich znaczników, za pomocą których możemy oznaczyć różne elementy odpowiedzialne za prezentację treści na stronie. Dzięki nim, wyszukiwarka może dokonać dokładnej analizy, płynniej poruszać się po stronie, jak również wyświetlać odpowiednie treści. Należy jednak podkreślić, iż samo wdrożenie znaczników nie wpływa bezpośrednio na pozycję strony w wynikach organicznych.

Warto również dodać, iż zastosowanie fragmentów rozszerzonych nie gwarantuje, iż zostaną one użyte. Prawidłowe wprowadzenie znaczników zwiększa prawdopodobieństwo wyświetlenia ich w wynikach wyszukiwania, jednak to algorytm Google określa, kiedy zostaną wyświetlone dodatkowe informacje.

Jak wprowadzić znaczniki? Instrukcja

W przypadku dokonywania zmian w karcie produktu, modyfikacja jest dość prosta i zamyka się w jednym pliku. W przypadku OpenCart-a, zmian należy dokonać w product.tpl, który znajdziemy w katalogu serwisu. Jeśli stosujemy szablon inny niż domyślny, to warto porównać kod HTML z tym, który wyświetla się w źródle przeglądarki.

Dzięki temu, z łatwością zlokalizujemy poszczególne fragmenty kodu, które są odpowiedzialne za wyświetlanie określonych informacji. Istotne jest tutaj wyszukanie lub dodanie tagu HTML, w którym zawarte będą informacje dotyczące danego produktu. Jeśli na stronie znajduje się domyślny szablon OpenCart to będzie to div o nazwie row. Zatem, musimy dodać do niego atrybut itemscope oraz itemtype, gdzie zawarte zostaną wszelkie informacje na temat obiektu – Product. Będziemy stosować trzech typów obiektów, pozostałe to Offer oraz AggregateRating.

Kolejny etap obejmuje wprowadzenie mikrodanych jako oznaczeń do pozostałych informacji, które dotyczą produktu, między innymi jego ceny oraz dostępności. W tym celu również skorzystamy z obiektu Offer. W tym miejscu ponownie należy wprowadzić atrybuty itemscope, itemtype oraz itemprop. Dzięki temu sprawimy, iż wprowadzane przez nas dane staną się własnością typu Product. Należy jednak pamiętać, iż bardzo ważne jest wybranie właściwego tagu HTML.

Jeśli chodzi o jednostkę ceny, to podajemy ją według norm. Zatem, dla złotówek będzie to PLN, natomiast w sklepach ogólnokrajowych najczęściej spotkamy się z dolarem, czyli USD.

Jeśli chodzi o ocenę produktu, czyli dodanie tak zwanych gwiazdek, to implementacja nie różni się znacząco od przykładowego fragmentu kodu. Jedyne o czym należy pamiętać to, aby obiekt AggregateRating zawierał się również w Product. Niestety, OpenCart nie ułatwia nam zadania, dlatego należy dodać wszelkie informacje w postaci meta tagu, odpowiednio oznaczając skalę punktacji. Trzeba podać również ilość recenzji bądź ocen.

Na tym etapie kończymy dokonywanie zmian w kodzie. Jeżeli napotkaliśmy jakiś problem lub potrzebujemy dokładnie sprawdzić czy nasze zmiany zostały wprowadzone poprawnie, to możemy skorzystać z przykładów, które znajdują się na stronie schema.org.

Fragmenty rozszerzone bez konieczności wprowadzania zmian w kodzie strony

Z pewnością wiele osób zastanawia się czy możliwe jest wprowadzenie fragmentów rozszerzonych bez ingerencji w kod strony. Oczywiście, istnieje taka możliwość, a sposób wprowadzania zmian może być o wiele prostszy dla osób, które nie posiadają wiedzy na temat kodowania.

Zatem, należy rozpocząć od podania adresu URL domeny oraz podstrony, na której chcemy wprowadzić dodatkowe dane. Po załadowaniu strony, będziemy mogli wybrać poszczególne elementy. Następnie, wprowadzamy schemat w adresach url, który sprawi, że w zestawie stron pojawią się wszystkie podstrony, których adres rozpoczyna się od wskazanego fragmentu.

Na podstawie przygotowanego zestawu otrzymujemy przykłady stron, które się w nim zawierają wraz z poszczególnymi elementami. W tym miejscu musimy sprawdzić ich poprawność oraz w razie konieczności dokonać poprawek. Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy zatwierdzić zmiany.

O czym warto pamiętać?

Stosując fragmenty rozszerzone warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, dane muszą być stosowane prawidłowo. Oznacza to, iż przed zatwierdzeniem zmian, konieczne jest sprawdzenie czy zostały one wprowadzone poprawnie. Nieprawidłowe korzystanie z rich snippets może skutkować tym, iż nie zostaną one wyświetlone w wynikach wyszukiwania.

Jednak to nie wszystko, Google zapowiedziało również, iż może nałożyć karę za wprowadzenie nieodpowiedniej struktury lub zbyt duże nasycenie. W takim wypadku, dostaniemy informację o przyczynie nałożenia filtra. Dzięki temu, będziemy wiedzieć jakich zmian należy dokonać, aby strona wyświetlała się w sposób prawidłowy.

Kolejną czynnością, której nie należy robić, a wręcz jest zabroniona to upychanie fraz kluczowych na stronie. W takim przypadku, Google nie tylko zablokuje możliwość korzystania z fragmentów rozszerzonych, ale również nałoży karę w postaci filtra ręcznego.

Aby uniknąć błędów możemy skorzystać z pomocy narzędzi, które sprawdzą czy wpisane dane zostały wprowadzone poprawnie. W tym celu możemy skorzystać z Google Search Console, o którym już wspominaliśmy, a dokładniej z raportu danych strukturalnych. Dzięki temu, wykryjemy wszelkie błędy oraz dostrzeżemy, które znaczniki zostały wprowadzone poprawnie.

Podsumowanie

Fragmenty rozszerzone to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną aby ich witryna zajmowała wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Można je stosować zarówno do sklepów sprzedażowych, jak również stron firmowych oraz blogów i poradników.

Fragmenty rozszerzone umożliwiają wprowadzenie dodatkowych informacji, dzięki czemu użytkownik może ocenić jakość strony już na etapie wyszukiwania. Dlatego, warto zadbać, aby prawidłowo zastosować znaczniki, a tym samym poprawić atrakcyjność witryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *